Znaki zakazu wyraźnie wskazują zabronione czynności. Stosowane są najczęściej w miejscach, gdzie ludzie są narażeni na niebezpieczeństwo, a ich zdrowie jest zagrożone. Znajdują zastosowanie między innymi w dużych zakładach pracy, magazynach, placach budowy czy przestrzeniach użyteczności publicznej. Znaki zakazu pomagają zapobiegać niebezpiecznym zachowaniom. Znaki zakazu mają zatem chronić pracowników i osoby znajdujące się w pobliżu przed niebezpieczeństwem.
Oczywiście, opisane tu oznaczenia służą konkretnie do zabraniania ludziom przebywania w określonych obiektach. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka niepożądanych wypadków. Mówimy o różnych rodzajach wypadków, które mogą prowadzić do obrażeń fizycznych, psychicznych, a czasem śmiertelnych.
Tego typu oznaczenia wyglądają jak znaki drogowe. Są to zazwyczaj białe kółka z czerwoną obwódką oraz czarnym piktogramem ukośnym czerwonym paskiem na białym tle. Czerwony kolor znaku zakazu przyciąga wzrok i od razu przypomina, że jest to zabronione. Czerwona część znaku zakazu powinna zajmować około 35% powierzchni.
Znaki zakazu to szeroka gama znaków zakazujących określonej nieuprawnionej czynności. Posiadają wiele zastosowań, takich jak palenie, wtargnięcie, dotykanie, zakaz picia wody, fotografowanie i wiele innych. Wybrane znaki są zgodne z normami PN-N-01256-03:1993 oraz PN-EN ISO 7010:2012.
Wielu wypadkom można zapobiec, jeśli obszar lub pomieszczenie jest odpowiednio zabezpieczone, a zagrożenia są zgłaszane. Do tego celu służą tablice zakazu, znaki zakazu oraz piktogramy zakazu. Nasze oznaczenia to nie tylko zwykłe znaki zakazu BHP, ale także znaki zakazu posiadające specjalny opis, aby lepiej zinterpretować ostrzeżenie. Znaki zakazu wraz z opisami są bardziej zrozumiałe i ściśle przestrzegane przez użytkowników urządzeń w pracy.
Znaki zakazu BHP mogą dotyczyć drobnych rzeczy, takich jak dokarmianie ptaków - gołębi, używanie telefonów komórkowych, wnoszenie jedzenia i napojów oraz robienie zdjęć. Jednak może też wiązać się z bardzo poważnymi i niebezpiecznymi sytuacjami, stanowiącymi zagrożenie dla zdrowia i życia. Dotyczy to np. czynności związanych z obsługą maszyn, chodzeniem po określonych obszarach, obchodzeniem się z otwartym ogniem czy paleniem papierosów. Ci, którzy nie są świadomi zagrożeń, nie mogą odpowiednio się przed nimi chronić. Dlatego też wszelkie newralgiczne punkty, które mogą stwarzać zagrożenie, powinny być oznaczone znakami zakazu BHP. W ten sposób można uniknąć niebezpiecznych sytuacji i ich przykrych konsekwencji. Należy zauważyć, że znaki zakazu BHP często mogą uratować zdrowie, a nawet życie pracowników i osób postronnych na terenie firmy.